غار آویشو کجاست؟

غار آویشو ماسال

منبع عکس: masalnews.ir

شهرستان ماسال که در قدیم به آن رودکنار می‌گفتند، در استان گیلان قرار دارد. فاصله‌ ماسال تا شهر رشت ۵۰ کیلومتر و در شمال غربی آن واقع است. این شهر از دو بخش شاندرمن و مرکزی تشکیل شده است. از نظر جغرافيايی ماسال از سه ناحيه جلگه‌ای، كوهپايه‌ای وكوهستانی تشكيل يافته و مهم‌ترين ارتفاعات آن «تورشوم» ، «شاه معلم»، «ريسبند» و رودهای مهم آن «ارس نيك»، «در آن بر» و «ميله سرا» است.

غار آویشو از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی ماسال است که در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شاندرمن و در منطقه‌ای به همین نام قرار دارد. در ماسال بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها آویشو نام دارد که در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا و بین مناطق «تائی بنه»، «انده چو» و «خماسون» در بستر درهای کم آب جای گرفته است. (مشاهده روی نقشه)

چرا این غار، آبیشو نام دارد؟

‌ آبیشوی، آویشو، آویشوی از نام‌های مختلف این غار است که به زبان تالشی است و به معنی محل فرورفتن آب است. گفته می‌شود این غار نام خودر از چشمه‌ای که در نزدیکی آن قرار دارد، گرفته است.

آبیشو، زیبای خفته

غار آبیشو ماسال

منبع عکس: gilanchto

داستان معروف شدن غار آویشو از آنجا شروع می‌شود که سال‌های پیش افراد بومی این منطقه این غار را کشف می‌کنند و چه کسی می‌داند، شاید این آویشو بود که دیگر دلش می‌خواست زیبایی‌هایش را به رخ طبیعت بکشد و همه را برای تماشای شگفتی‌هایش دعوت کند. سن این غار به میلیون‌ها سال پیش می‌رسد و زمین‌شناسان می‌گویند از عمر آن ۷۵ میلیون سال می‌گذرد. این غار در مجاورت سنگ‌های دگرگونی کمپلکس شاندرمن که بقایای دگرگون شده از پوسته‌ اقیانوسی «پالئوتتیس» به شمار می‌روند جای گرفته است و همین بر زیبایی آن می‌افزاید. اين غار آهکی که از لحاظ زمين شناختی جزو اشکال کار دستی در سنگ‌های کربناته به شمار می‌رود در اثر عملکرد آب‌های جاری  روی اين سنگ‌ها در مدت زمان بسيار طولانی شکل گرفته است.

مشخصات غار آویشو:

  • ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا: ۱,۴۶۰ متر
  • تعداد دهانه غار: ۱ دهانه
  • ارتفاع دهانه‌ غار: حدود ۱۹ متر
  • عرض دهانه‌ غار: حدود ۱۴ متر
  • طول غار: ۷۴۰ متر
  • عمق غار: ۱۵۰ متر
  • جانداران داخل غار: دو گونه متفاوت از خفاش، حلزون، پشه، آبدزدک

تاکنون غارنوردان و کوه نوردان، حدود دو هزار متر از ژرفای شگفت‌انگیز این غارشگفت‌انگیز را پیمایش و کشف کرده‌اند. این غار در سال ۱۳۸۹ با شماره‌ ثبتی ۹۰ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

دیدنی‌های درون غار

غار آویشو

منبع عکس: gilanchto

آویشو غاری آهکی و آبی است که در آن هفت چشمه و جریان آب رودخانه‌ای وجود دارد. به‌گونه‌ای که از ابتدا تا انتهای غار جریان آب دیده می‌شود و دارای ۹ حلقه چاه اصلی و یک حلقه چاه فرعی است. در این غار تا چشم کار می‌کند، اشکال متنوع آهکی منحصربه‌فرد خواهید دید. این اشکال در نتیجه‌ حل شدن سنگ‌های آهکی در آب ایجاد شده‌اند.

قندیل‌ها از جمله دیدنی‌های این غار هستند که به‌صورت ستون‌هایی یا از سقف آویزان‌اند یا در کف قرار دارند و در مورد شکل‌گیری این قندیل‌ها که در واقع رسوبات آهکی هستند، جالبه بدانیدکه اکثر غارها در صخره‌های آهکی و گچی شکل می‌گیرند و این صخره‌ها دارای کربنات کلسیم‌اند و اسید می‌تواند آن‌ها را به‌راحتی در خود حل کند. در هنگام بارندگی، قطرات باران دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب می‌کنند و موجب اسید شدن آب می‌شوند که می‌تواند سنگ های آهکی را در خود حل کند. بنابراین وقتی آب آهک دار، قطره قطره از سقف غار می‌چکد و بخار می‌شود رسوبات آهکی آن باقی می‌ماند و تشکیل این قندیل‌های تماشایی را می‌دهد.

نکته‌های ایمنی برای بازدید از غار آویشو

غار آبیشو

عکاس: فرید صفری

در هنگام غارنوردی در این غار توجه داشته باشید که بعضی از چاه‌ها جهت کارگاه رول کوبی شده‌اند. تعدادی از چاه‌ها به سبک سنگ‌نوردی قابل فرود و صعود هستند. هنگام ورود به غار باید به حجم ورودی آب دقت و در فصل بارندگی و بالا آمدن سطح آب به‌دلیل جاری شدن سیل از پیمایش صرف‌نظر کنید.

در بازدید از غار آویشو چه وسایل و تجهیزاتی با خود ببریم؟

غار آویشو

منبع عکس: damavandclub.ir

برای بازدید از آویشو باید مجهز باشید و وسایل مورد نیاز برای یک غارنوردی ایمن را به‌همراه داشته باشید. از جمله تجهیزات مورد نیاز عبارت‌اند از:

چکمه، لباس یکسره ضدآب، ست ابزار صعود و فرود SRT، کارابین پیچ و تسمه جهت ایجاد کارگاه طبیعی، طناب جهت چاه‌های اصلی: چاه اول شش متر، چاه دوم سه متر، چاه سوم هفت متر، چاه چهارم هشت متر، چاه پنجم ۱۰ متر، جاه ششم ۹ متر، چاه هفتم پنج متر، چاه هشتم ۱۲ متر و چاهک نهم دو متر است.

دیدنی‌های دیگر ماسال

پیشنهاد می‌دهیم در سفر به شهر ماسال از سایر جاذبه‌های دیدنی این شهر بازدید کنید. با سفر به این منطقه علاوه بر دیدن غار آویشو، می‌توانید به مناطق جنگلی طلا سکو، آری دول و چسلی سفر کنید و از ییلاق‌ های ماسال مانند شالما، رشته پشته، خشکه دریا و مکان‌های تاریخی همچون منطقه‌ باستانی اسبه ریسه با غارهای متنوع و صخره‌های بلند، منطقه باستانی درخانه و ییلاق باستانی سنگ بست، دره خون و بقعه متبرکه سبز قبا نیز بازدید کنید.

همچنین گردشگاه جنگلی ريزه‌مندان، آبشار چسلی، آبشار رامینه، بيلگاه دون، دشت النزه، اولسبلنگاه، خنديله پشت و منطقه يادمانی مشهد ميرزا که محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی است نیز از دیگر مکان‌های این شهر است. اگر هم دوست داشتید سری هم به بازارهای هفتگی و محلی ماسال بزنید، سه‌شنبه بازار آن را فراموش نکنید.

چطوری به غار آویشو برویم؟

غار آویشو ماسال

منبع عکس: damavandclub.ir

در مسیری که به‌سمت غار آویشو می‌روید، جنگل‌های سرسبز، با مناظر چشم‌نواز و چشمه‌های دیدنی وجود دارد که از رانندگی خسته نمی‌شوید. این غار در نزدیکی روستاهای «چاله سرا» و «انده چر» قرار دارد و برای رسیدن به آن باید خودتان را به شاندرمن برسانید و سپس به‌سمت روستای سیاه مرد و از آنجا به روستای چاله سرا بروید و بعد از کنار بقعه‌ «درویش شاه امیر»، راه غار را در پیش بگیرید. مسیر دیگر آن است که از شاندرمن به روستای بنه سرا و سپس روستای چاله سرا حرکت کنید سپس از بقعه‌ شاه امیر به سوی غار بروید.

پرسش‌های متداول

غار آویشو کجاست؟

غار آویشو در استان گیلان، در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شاندرمن و در منطقه‌ای به همین نام قرار دارد.

در بازدید از غار آبیشو چه وسایل و تجهیزاتی با خود ببریم؟

در بازدید از غار آبیشو باید به وسایل کامل غارنوردی مجهز باشید، ابزاری نظیر چکمه، لباس یکسره ضدآب، ست ابزار صعود و فرود SRT، کارابین پیچ و تسمه جهت ایجاد کارگاه طبیعی و طناب جهت چاه‌های اصلی.

چگونه به غار آویشو برویم؟

برای رسیدن به غار آویشو باید خودتان را به شاندرمن برسانید و سپس به‌سمت روستای سیاه مرد و از آنجا به روستای چاله سرا بروید و بعد از کنار بقعه‌ «درویش شاه امیر»، راه غار را در پیش بگیرید. مسیر دیگر آن است که از شاندرمن به روستای بنه سرا و سپس روستای چاله سرا حرکت کنید سپس از بقعه‌ شاه امیر به سوی غار بروید.

آبیشو به چه معنا است؟

آبیشو در زبان تالشی به‌معنای محل فرورفتن آب است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *